یکی از اصلی ترین, ابتدایی ترین و مهم ترین امکانات در سیستم هوشمند ساختمان, سیستم روشنایی هوشمند است.

 

در گذشته نه چندان دور, تنها تصوری که می شد از روشنایی داشت این بود که با زدن یک کلید برق, یک لامپ روشن می شد و در واقع به صورت سنتی هر کلید برق برای یک روشنایی اختصاص پیدا می کرد و در صورت حضور مهمان باید کلید برق های مختلف در فضاهای مختلف منزل را روشن می کردیم تا روشنایی مورد نظر را اعمال کنیم, اما با پیشرفت علم و مطرح شدن بحث هوشمندسازی دیگر نیازی به هیچ کدام از این کارها نیست.

سناریوی مورد نظر خود را بر روی پنل مورد نظر تعریف می کنیم و با یک لمس کوچک انگشت آن را اجرا می کنیم و همچنین از طریق یک برنامه و اپلیکیشن بر روی گوشی موبایل و تبلت و یا لب تاب می توانیم روشنایی ها را از هرجایی کنترل کنیم.

بطور مثال با اجرای سناریوی مهمان به صورت خودکار تمامی روشنایی ها مانند: لوسترها, هالوژن ها, دیوارکوب, مهتابی و نورهای مخفی روشن می شود, در صورتیکه موسیقی هم در حال پخش باشد می توان نورهای RGB را نیز فعال و رقص نور متناسبی را اجرا کنیم.و حتی می توان بعد از رفتن مهمان ها با اجرای سناریوی خروجی که بر روی پنل مورد نظر تعریف کرده ایم, روشنایی های اضافه را خاموش و تنها روشنایی خاصی را فعال کنیم بطور مثال لامپ های آباژور هاروشن بماند و مابقی روشنایی ها خاموش شود.

همچنین برای اتاق خواب ها و حتی دفاتر جلسات در ادارات و یا هر فضایی که مد نظر شما باشد, می توان با اجرای سناریویی که به پنل مورد نظر داده ایم در ابتدای ورود به فضای مورد نظر فقط لامپ های مخفی روشن شود تا دید کم و مناسبی برای انجام کارهای کلی بدهد و بعد از طی زمان مورد نظری که برای سناریو تعریف شده است خاموش شود و در صورت افزایش زمان حضور در فضای مورد نظر, نورها و لامپ های بیشتری روشن شود که خود این مسئله در صرفه جویی انرژی نقش مهمی را ایفا می کند.از این ویژگی حتی می توان در مکان هایی که فقط در مدت زمان کوتاهی رفت و آمد وجود دارد و امکان این موضوع وجود دارد که فراموش کنیم لامپ ها را خاموش کنیم  مانند: راه پله ها و راهروها, بهتر است از سیستم روشنایی هوشمند استفاده کنیم.
در سال های اخیر از سیستم روشنایی با تایمر استفاده می شده و ایرادی که این سیستم دارد این است که در صورت حضور بیشتر در

مکان مورد نظر, روشنایی ها بر اساس زمانی که برای آن ها تعریف شده, خاموش می شود و برای روشن شدن مجدد, سنسور آن ها را باید فعال کنید, و یا در هنگام ورود شخص مثلا به راهروی طبقه اول کلیه لامپ ها تا طبقه آخر روشن می شود که با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند در مکان های مورد نظر ذکر شده, تنها در هنگام حضور شخص در نقطه ای خاص, فقط چراغ های مربوط به همان مکان روشن شده و در هنگام خروج خاموش می شوند که خود این موضوع باعث کاهش مصرف برق می شود.

از مزایای دیگر سیستم روشنایی هوشمند می توان به ویژگی امنیتی آن اشاره کرد.
شاید بگویید چگونه؟

با تعریف سناریوی خاص, می توانید در زمان هایی که به هر دلیلی مانند رفتن به سرکار و یا رفتن به مسافرت و حتی خرید رفتن ساده در منزل نیستید می توانید لامپ ها را در زمانی هایی مشخص روشن و یا خاموش کنید و با ایجاد فضای حضور در منزل سارقین رافریب دهید.

به طور کلی می توان مزایای سیستم روشنایی هوشمند را در چند نکته خلاصه کرد:

 

  1. افزایش زیبایی محیط زندگی شما
  2. کاهش سردرگمی های موجود برای روشن و خاموش کردن لامپ های مورد نظر
  3. روش استفاده ی آسان برای تمامی اشخاصی که می خواهند از این امکان استفاده کنند
  4. قابلیت دسترسی آسان از طریق موبایل, تبلت و لب تاب از هر نقطه بدون محدودیت
  5. دارای قابلیت سناریو پذیری های مختلف برای کنترل کلیه فضاهای روشنایی و کلیه لامپ ها با توجه به نیاز شما, تنها با لمس یک دکمه در سیستم روشنایی هوشمند